- Komerční sdělení-zpravy

Připravte střechu na zimu

spot_img

Nezanedbejte podzimní přípravy a přichystejte se na rampouchy, sněhové laviny a překvapení, za které mohou vrtochy počasí…

Malá vločka sice nic neváží, ale pokud se vločky nahromadí na střeše, už 14centimetrová vrstva čerstvého sněhu ji zatíží 70 kilogramy. Pokud se sněhová pokrývka nahromadí ještě více, zátěž může překročit i 250 kilogramů. Právě taková hrozba vám visí nad hlavou, když přecházíte pod nezabezpečenou střechu. Jak se tomu vyhnout?

 1. Udělejte malou revizi
  Zkontrolujte stav střešní krytiny a klempířských doplňků ještě předtím, než začne srážková voda na střeše namrzat. Obzvlášť v případě, pokud se nejedná o trvale obydlený dům, ale chatu nebo chalupu. Hledejte uvolněné tašky, odstávající plechy, posunuté hřebenáče a vlhké mapy v podkroví.

Nepřehlédněte ani stav nadstřešní části komína a jeho betonové čepice. Pokud by se zřítil během topné sezóny pod tíhou zamrzlého sněhu, mohl by poškodit střešní krytinu a způsobit unikání spalin do podstřešní části. Ještě stále je dost času na to, aby byly nedostatky odstraněny.

 1. Navraťte střeše skluz
  Pokud máte střechu s malým sklonem, která je v zimě přetěžována, protože po staré krytině se sníh neposouvá dolů, vyčistěte ji. Použijte fungicidní přípravek pro uvolnění vrstvy mechu a lišejníku nebo tlakovou vodu, která očistí krytinu a odhalí její původní povrch.

Čtěte také:

Poškozenou podlahu si opravíte i sami

Existují více přípravků, které uzavřou otevřené póry a obnoví vrchní vrstvy krytiny. Jedná se většinou o různé elastické barvy stříkané pod tlakem, které dají střeše obnovený vzhled a lepší ochranu před povětrnostními podmínkami.

 1. Vyčistěte okapy
  Odstraňte z okapů napadané listí, mech a ostatní nečistoty, které se v něm v průběhu roku nasbíraly. Zajistíte tak jejich průchodnost během odměku, aby spolehlivě odváděly vodu. I menší překážky mohou s namrzlým sněhem vytvořit bariéru, která způsobí vytékání vody přes okraj a tvorbu rampouchů.

Tam, kde odtok vody při odměku blokují zamrzlé dešťové svody, zkuste je nahradit řetízkem. Ta svede vodu k zemi, aniž by obstřikováním znehodnocovala fasádu.

Pokud je pro vás jaro znamením vykroucených okapů, které je třeba ponapravovat, měli byste pouvažovat nad jejich úpravou. Odkloňte je z dráhy sesouvajícího se sněhu, zdvojnásobte počet kotevních háků nebo doplňte vrchní konzoly pro jejich zajištění. Znásobí to jejich pevnost.

 1. Namontujte sněhové zábrany
  Tam, kde se vrstva sněhu při sesouvání stáčí obloukem směrem k budově a po částech opadává na chodník, byste měli nainstalovat sněhové lapače. Pokud zkušenosti z minulých let potvrzují, že zátěž není vysoká, postačí ty nejjednodušší.

Sněhové háky z pásoviny, plechové zoubky a korýtkové zábrany mají při správné montáži dostatek síly k tomu, aby udržely sněhovou pokrývku na střeše a neomezovaly vás v pohybu pod ní. Vhodné jsou na malé střechy s nízkým sklonem, ze kterých se sníh při odměku posouvá pomalým tempem.

Bodové zajištění je nenákladné, neočekávejte však od něj, že udrží lavinu sesouvajícího se ledu.

 1. Na lavinu liniová zábrana
  Střechy, na kterých se kumuluje přes zimu vysoká vrstva sněhu, která se ve spodní části postupně mění na led, vyžadují pevnější lapače. Porozhlédněte se po liniových bariérách, které jsou dostupné ve formě mřížových lapačů nebo systému několika trubek ukotvených konzolami nad sebou.

Takové lapače tvoří bariéru o výšce od 20 do 30 centimetrů a dokážou udržet na místě i obrovskou masu zledovatělého sněhu. Je-li však střešní plášť příliš velký, budete muset použít doplňkové zajištění druhou liniovou zábranou v polovině výšky střechy. Postačí bariéra s nižší výškou.

 1. Na sníh platí i teplo
  Na střeše se sklonem od 50 stupňů vzhůru se neudrží žádný sníh a starosti s ním zcela odpadají. V naší architektuře se však jedná o vzácnost. Pokud vás dlouhá léta zlobí neefektivní sněhové zábrany a ohrožují vás ledové rampouchy, můžete zkusit topné kabely.

Umístěné na okrajích střechy a v okapech dokážou na povel rozmrazit všechny hrozby a odeslat je ve formě vody na zem. Nejjednodušší systémy žádají manuální spuštění, ty s řídicí jednotkou však pracují automaticky, aniž byste museli cokoli sledovat.

Vytápění se spustí vždy, když vlhkostní a tepelný senzor zaznamenají potřebu rozmrazování. Toto řešení je stále rozšířenější a pomáhá při problémových situacích v různých částech střechy.

 1. Využijte spouštěč
  Pokud nejste fanoušky sněhových zábran, můžete udělat všechno proto, aby se sněhová lavina spustila ze střechy v momentě, kdy to chcete vy. Obzvláště v případě, že máte plechovou střešní krytinu. Určitě jste si všimli, že na domech se špatně izolovaným podkrovím je méně sněhu než na těch energeticky úspornějších.

Namontujte elektrické topné těleso do podstřešní části nad obytným podkrovím nebo vyústíte do provětrávací mezery pod krytinou horkovzdušný zdroj nebo jeden z horkovzdušných průduchů krbu.

Vždy, když se rozhodnete zvýšit teplotu střešní krytiny, sníh se začne valit dolů.

 1. Nezapomeňte na pojištění
  Ať se jakkoli snažíte mít zimní situaci pod kontrolou, v okamžicích kalamity se stávají různé nepředvídatelné události. Abyste se zbavili obav o poškození svého vlastního majetku nebo újmy způsobené sousedem či kolemjdoucím, nezapomeňte na pojištění.

Nahlédněte do své pojistné smlouvy a vyhledejte v podmínkách, zda kryje i škody způsobené jiným osobám a na cizím majetku. Včasnou změnou pojistných produktů můžete dosáhnout klidného spánku i tehdy, pokud se vám sníh začne nebezpečně přechylovat přes všechny zábrany, které jste mu nastrojili.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora