Nejen květináče a truhlíky dokáží vykouzlit zahrádku na balkoně, terase, okenním parapetu či přímo na fasádě domu. Slyšeli jste někdy o květinových taškách a tubách?
Kdekoli je zavěsíte, tam vznikne malá zelená oáza plná života.
Na rozdíl od tradičních pěstitelských nádob lze závěsné tašky a tuby upevnit na každé místo, kde dokážete uvázat kus drátu či přibít hřebík. Brána, plot, průčelí zahradního domku, zeď hospodářské stavby, pilíř altánku či přístřešek za verandou – všechny lze přeměnit na neodolatelnou pastvu pro oči.
Čtěte také:
Jak si při rekonstrukci neušpinit celý byt
Jednoduché, ale praktické
Pokud ve dvoře používáte zakrývací plachty z pleteného polypropylenu s velkými kovovými oky na okrajích, máte naprosto jasno, o čem je řeč. Právě z tohoto pevného a trvanlivého materiálu jsou závěsné nádoby ušity.
Zatímco tašky se závěsnýma ušima mají plochý střih, aby rubem seděly na podkladu a lícovou stranu vystavovaly světu, tuby mají kulatý průřez, aby je bylo možné osadit z každé strany. Všechny mají odtokové otvory na dně a průzory ve tvaru písmene X pro vysazování užitkových a okrasných sazenic.
Jsou jako zplihlé zelené kapsy s ušima, které je třeba naplnit a vyzdobit do krásy. Pokud jste o nich nikdy neuvažovali, v zahrádkářské prodejně byste je s cenovkou 2 – 3 eura zajisté přehlédli.
Naplňte je
Zemina z záhonu ze zahrady je pro květinovou tašku příliš těžká a sypká. Lehké pěstitelské substráty jsou vhodnějším řešením. Pokud nepatříte mezi vášnivé zahrádkáře, kteří každoročně míchají setletou listovku s prosetým kompostem, pískem a dalšími tajemnými přísadami, lepší bude, pokud se spolehnete na hotové zahrádkářské substráty.
Vyhněte se kokosovým vláknům s kompostem a rozhlédněte se po kvalitní odkyselené rašelině se startovací dávkou živin. Ušetříte si tak starosti s prosychajícím substrátem, který přijímá zálivkovou vodu jen velmi neochotně. Zahradnický substrát B s aktivním humusem je osvědčenou volbou.
Naplňte sáček substrátem a důkladně jej otřásejte, aby substrát vyplnil i rohy. Nesmí zůstat jako peřina, ve které měkoučké chmýří putuje z místa na místo. Do každé tašky a tuby patří také zavlažovací trubice, která se postará o to, aby voda nalévaná z krhličky vytékala do substrátu v různých výškách.
Vysazujte důsledně
Otvory v taškách a tubách jsou nařezány tak, aby spolehlivě udržely substrát na místě. Není proto překvapením, že velikost sazenic je při výsadbě omezená. Při výběru pěstebního materiálu volte sazeničky ze sadbovačů o rozměrech 3 x 3 až 4 x 4 centimetry, které mají dokonale vyvinutý hustý kořenový systém.
Zasuňte je do otvorů a přitlačte k nim substrát tak, aby se kořenové zátky propojily s okolím. Dobrému provázání pomůžete štědrou zálivkou, pod kterou nadlehčený substrát ulehne. Ta poslední ze sazenic patří vzhůru. Do otvoru, přes který jste sáček plnili.
Pro potěchu oka
Květinová taška krytá zelení listů zdobená stovkami zářivých květin je snad nejlákavějším způsobem využití těchto netradičních pěstitelských nádob. Je jen na vás, pro jaký druh výsadby se rozhodnete. Bohatě kvetoucí letničky s měkkými stonky jsou však tou nejatraktivnější volbou.
Macešky, petunie, begonie, kapucínky, fialky či netýkavky vypadají v takové výsadbě neodolatelně. Pokuste se zkombinovat drobnokvěté odrůdy s velkokvětými a upřednostněte barevné mixy před jednobarevnou výsadbou. Právě v pestrosti barev a struktury spočívá kouzlo závěsných nádob.
Vaší fantazii se meze nekladou. Sáhněte po druzích, se kterými máte dlouholeté zkušenosti a postupně můžete objevovat nové možnosti, které rozšíří váš obzor.
Vůně, které nelze odolat
Pokud jste fanoušky středomořských bylinek, můžete se pustit do jejich pěstování v blízkosti zahradního posezení, altánku či přímo pod okny, přes která větráte. V takovém případě byste však měli zajistit, aby byl substrát co nejpropustnější.
Přimíchejte k zahradnímu substrátu přibližně stejný podíl antuky, lioporu či jiného lehčeného kameniva, abyste bylinkám mohli dopřát půdu, která jim je blízká. Zkombinujte různé druhy tymiánu, přidejte rozmarýn, šalvěj a těšte se z jejich jedinečné vůně. Nevýhodou je, že v závěsné nádobě je nepřezimujete a tak si budete muset každoročně výsadbu obnovit.
Pro mlsné jazýčky
Závěsné nádoby však nemusí být pouze poetickou potěchou oka bez užitku. Co byste řekl na sladké drobné jahůdky, které vám rostou ve výši očí? Vysaďte do tuby převislé stálerodící jahody odrůdy Mara de Bois a můžete si užívat jejich lesní chuť po celou sezónu. Zkusit to můžete is různými odrůdami cukrového hrášku, který promění visící nádoby na třásně plné sladkých lusků.
Tip redakce: Pečujte o svou zahradu a ona Vám to vrátí.
https://info24.cz/historie-a-kultura-tabaku/
https://top24.cz/jak-se-starat-o-pneumatiky/
https://zpravy-aktualne.cz/vite-pro-koho-je-vhodne-mit-sidlo-firmy-v-praze/