Léto lidí nabíjí pozitivní energií, ale jako každé roční období, i letní měsíce s sebou přinášejí rizika nejen pro naši pokožku, ale také naši korunu krásy.
Vlasy jsou namáhány a poškozovány více faktory a právě proto bychom jim měli věnovat dostatečnou pozornost a volit správnou péči.
Letní nepřátelé vlasů:
Sluneční paprsky – dokáží poškodit kutikulu, ochrannou vrstvu, která obklopuje a chrání vlas zvenčí. Paprsky pak proniknou dovnitř a vlas vysuší. Po otevření kutikuly se do vlasu dostává více teplého vzduchu, vlas se dehydruje, což může způsobit jeho trhání při česání.
Čtěte také:
Hezké jaro na zahrádce začíná už na podzim
Slaná mořská voda – částečky soli se odpařují nad hladinou vody, usazují se na vlasech a přes otevřené šupinky proniknou dovnitř. Vlasy slábnou, hůře odolávají slunečním paprskům a ztrácejí barvu.
Chlór – chlorová voda je extrémně nezdravá pro vlasy, vysušuje je, odstraňuje barevný pigment. Chlór je nebezpečný zejména pro odbarvované vlasy. Pokud je v bazénu vysoká a čerstvá koncentrace chlóru, může blondýnkám vlasy nepříjemně zbarvit do zelena.
Vlasy v bezpečí
Vystavením intenzivnímu slunečnímu záření netrpí jen naše vlasy, ale také pokožka hlavy. Volné radikály způsobují stárnutí a vysoušení pokožky nejen na těle, ale také na hlavě, což může mít za následek zvýšenou citlivost pokožky hlavy, lupinatost nebo v nejhorším případě nepříjemné spálení.
Základním letním pravidlem pro vaše vlasy je proto nevystavovat jejich intenzivnímu UV záření, zvláště mezi 11.00 – 15.00. Vlasy si chraňte vhodnou přikrývkou z prodyšného materiálu, například klobouky či šátky.
Pod kšiltovkami nebo čepicemi se potí pokožka. Dlouhé a polodlouhé vlasy sepněte kolíčkem nebo látkovou gumičkou. Vyšší účes drží vlasy dále od mořské či chlorované vody a tím zabraňuje jejich ničení.
Po koupání v moři je také ideální, pokud si vlasy opláchnete. Krystalky soli působí ve vlasech jako sklo. Ty působí jako sklíčka, která ještě více přitahují sluneční paprsky.
V létě dbejte io dostatečný příjem vitamínu C, E a beta-karotenu – antioxidanty neutralizují volné radikály, jejichž počet se na přímém slunci jen zvětšuje.
V opačném případě vám mohou volné radikály poškodit nebo zcela zničit vlasové buňky. Zvlášť bohaté na antioxidanty je ovoce, také různé bobule a zelenina, například meruňky, jahody, hrozny, brokolice či špenát.
Letní kosmetika
Běžné stylingové přípravky vyměňte za přípravky obsahující ochranné složky. Volte ty, které jsou určeny přímo k pobytu na slunci.
Především by měly obsahovat hydratační složky, které brání vysoušení vlasů, a UV ochranu. Hledejte produkty, které obsahují vyživující a ochranné složky.
Ty vlasy po horkém dni očistí a zregenerují. Investice do letních přípravků se vyplatí už iz důvodu, že zpětná náprava poškozeného vlasu je mnohem nákladnější a časově náročnější.
Nechráněný vlas může během léta ztratit až 30% hydratace, je sušší, lámavější a při barvení po létě může spotřebovat mnohem více barvy.
- Česání až po kondicionéru
Po několikahodinovém vystavení vlasů slunci a slané vodě je česání vlasů to nejhorší, co můžete udělat. Právě to je důvod, proč potom vypadají polámané a mají zničené konečky. Po koupeli aplikujte na vlasy kondicionér, který je zjemní a rozčesávání pro ně nebude šokem. - Na agresivní přípravky zapomeňte
Oddech od kosmetických přípravků byste měli v létě dopřát nejen pokožce, ale také vlasům. Agresivní gely, laky na vlasy či pěny by jejich stav jen zhoršily. Nechte je volně dýchat. Využívejte vlasové masky z přísad, které naleznete v kuchyni. Máte-li je mastné nebo padlé, aplikujte na ně například rozprašovač s přídavkem mořské soli a omývejte si jich každý druh den nebo, pokud je to možné, i méně. Pokud jsou vaše vlasy naopak suché, dopřejte jim hydratační zábal dvakrát až třikrát týdně. Ideální je, pokud obsahuje bambucké máslo nebo kokosový olej. - Fén nechte doma
Cestu k zářivým jemným vlasům vám může překazit sušení fénem. Vynechejte i všechny podobné nástroje vyzařující teplo, které vlasy poškozují. - Zkontrolujte hřeben
Na kvalitě hřebene a době používání záleží. Ideální kartáče na vlasy by měly mít na konci každého hrotu pryžové zakončení, které nedráždí pokožku hlavy. Tato zakončení stimulují pokožku hlavy a díky tomu se na ní vytvářejí tělu přirozené oleje, které vlasy udržují zdravé, zářivé a hydratované. Jednotlivé hroty nebo zoubky hřebene či kartáče by měly být od sebe rozestoupeny a neměly by být uloženy těsně vedle sebe. - Více zdravých tuků
Pokud chcete mít silné a zářivé vlasy během celého roku, do svého jídelníčku přidejte více zdravých tuků, které obsahují mononenasycené, polynenasycené a omega-3 mastné kyseliny. Nejvíce mononenasycených tuků obsahuje například olivový olej, který můžete přidávat do salátů, které nám v létě tak chutnají. Polynenasycené tuky naleznete například ve slunečnicovém, sójovém či sezamovém oleji. Omega-3 mastné kyseliny jsou zase součástí lososa, tuňáka, makrely, tresky, sardinek, ořechů, lněného oleje nebo avokáda.
https://zpravyudalosti.cz/jak-dlouho-vydrzi-oplasteni-party-stanu-a-ktere-faktory-o-zivotnosti-rozhoduji/
https://udalostispecial.cz/ceskem-se-prehnaly-silne-boure-bez-elektriny-zustaly-tisice-domacnosti/
https://tydenikplus.cz/seo-optimalizace-webu-zvyste-navstevnost-sveho-webu/