Co je třeba vědět před stavbou romantického zahradního posezení, poradíme vám několik důležitých kroků.
Kryté zahradní posezení ochrání před vrtochy počasí a prodlouží sezónu odpočinku ve dvoře na maximum. Pokud budete předem myslet nejen na design, ale také na robustnost a komfort, užijete si jej v plné parádě.
Přečtěte si také o tom, co všechno je třeba vybavit a jak postupovat při stavbě takového přístřešku či pergoly.
Upřednostněte řešení na míru před továrními stavebnicemi, které jsou neslaným-nemastným kompromisem za nemalý peníz.
- Zvolte správné místo
Výhled na nejkrásnější část zahrady a panorama přírody je stejně důležitý jako to, kolik kroků budete muset udělat při přesunu z kuchyně či z dílny do své oázy klidu.
Čtěte také:
Poškozenou podlahu si opravíte i sami
Pro kryté posezení volte strategické místo tak, aby byla oddechová zóna dostupná iv nepřízni počasí a stala se i vaším pohodlným pracovištěm při zahrádkářských pracích. Zda se rozhodnete o samostatně stojící dřevostavbu, nebo ji přičleníte již k jiné, stávající, je pouze na vás.
Směle uvolněte místo přesunem ozdobného záhonu na jiné místo, upravte trasy chodníčků nebo zrušte parkovací místo. Je to, jako když po malovce stahujete nábytek z místa na místo. Vždy máte pocit, že to může být také lepší.
- Připravte rovinu
S dlouhou latí a vodováhou proměřte rovnost místa, která jste si vyhlédli. I to, co naoko vypadá jako rovná pláň, může být mírný svah, který se táhne celým vaším pozemkem.
Myslete na to, že při srovnávání máte dvě možnosti. Buď zeminu navezete, nebo odkopete. Rovina, kterou vytvoříte, však nemusí být definitivní. Rozhodnete-li se pro násep drobného kameniva, pokládku zámkové dlažby, dřevěné pódium nebo betonovou desku, osazení v terénu se změní. Vyvarujte se zatékání vody ze svahu na vytvořenou plochu.
- Rozhodněte o velikosti
O tom, zda se budete v altánku cítit příjemně nebo stísněně, rozhoduje nejen jeho plocha, ale také tvar, který mu dáte. Zatímco pro menší posezení vyhovuje čtverec nebo obdélník, u větších lze zvolit i zajímavější šestiúhelník nebo kruh.
Mějte na paměti, že každá boční výplň – byť is průzory – zvyšuje pocit stísněnosti a každých deset centimetrů prostoru navíc oceníte.
Pokud vám chybí představivost, nabijte do rohů půdorysu dřevěné kůly s dvoumetrovou výškou, natáhněte po obvodu motouz a zavěste na něj deky či ložní plachty. Vložte dovnitř stůl, lavice a posedejte si v plné sestavě dovnitř, abyste věděli, na čem jste.
- Bunkr nebo přístřešek?
Boční stěny dokáží dodat zahradnímu posezení garanci soukromí a zajistit ochranu před větrem a nepřízní počasí. Současně však oddělují prostor od okolí a působí omezujícím způsobem.
Vyhledejte kompromis mezi bunkrem a přístřeškem, abyste prostor otevřeli a prosvětlili. Není nutné, aby byly dřevěné bariéry součástí posezení. Naplánujte v bezprostřední blízkosti nízký živý plot, osaďte v metrové vzdálenosti treláž pro popínavé rostliny nebo vysaďte na jižní stranu dřeviny s hustým obrostem.
Každý krok, který můžete udělat směrem ven z posezení, je k nezaplacení, a zelená výsadba sníží vaše výdaje na stavbu a údržbu.
- Pevně jej ukotvěte
I když může přístřešek působit dojmem dětské hračky, nezapomínejte na vrtochy počasí. Přívalové deště změní i tu nejpevnější zeminu na bahno, silný nárazový vítr se opře do každé překážky a tíha mokrého sněhu mocně zatíží i tu nejmenší střechu.
Pokud se rozhodnete ukotvit dřevěné sloupky do kovových konzol osazených do betonu, určitě neuděláte žádnou chybu. Beton musí sahat do nezamrzající hloubky, aby jej mrznoucí zemina nezvedala nahoru. Čím výše se vám podaří konzole osadit nad terén, tím dokonaleji ochráníte dřevěné části před srážkovou vodou.
O robustnosti a dlouhověkosti rozhoduje také průřez hranolů, ze kterých vybudujete nosnou konstrukci a její zavětření. Neexistuje žádný důvod k tomu, abyste je navrhli slabší než při stavbě krovu domu či chalupy. Nízký sklon střechy altánu předpovídá silné zatížení sněhem a přístřešek ukotvený o stěnu domu je při silném větru jako napnutá jachtařská plachta.
- Vyberte si střechu
Díky ornamentům vyřezaným a vyfrézovaným do dřeva umí každý na první pohled odlišit útulný altán od přístřešku pro rožný statek. Střecha by měla být korunou celého díla a měla by dodat posezení ten správný ráz. Pokud nerecyklujete použitý materiál, vyvarujte se použití plechu či lepenky.
Sáhněte po štípaných šindelích ze smrkového dřeva pro jemné rysy venkova, nebo zvolte slaměné svazky, které vykouzlí tu správnou atmosféru. Pokud vás v létě trápí horka a silné slunce, řešením může být také zelená střecha. Porost rozchodníků na substrátu zachyceném ve střešním zeleném systému bude tepelným štítem pro horké dny.
Střeše by neměly chybět ani dešťové svody, které zabrání tomu, aby vám při vstupu kapala voda za límec na krk.
- Nezapomeňte na výbavu
Zahradní posezení může nabídnout více než pohodlné křeslo či zahradní nábytek. Rozhodnete-li se k posezení natáhnout elektroinstalaci, budete mít postaráno o večerní osvětlení, napájení rádia pro poslech rozhlasu nebo proudu pro elektrický gril.
Vodovodní přípojka a odpad vám umožní s doplňkovou výbavou v přístřešku i vařit na plynovém či elektrickém vařiči. Skvělou výbavou je i zděný gril, udírna či kamna na pečení, se kterými se zahradní posezení může stát středobodem vašeho sezónního bytí.
https://zpravy-aktualne.cz/holotropni-dychani-prozkoumani-hlubin-vedomi/
https://aktualne.info/10-napadu-jak-zaridit-maly-byt/
https://zpravy-aktualne.cz/etoro-recenze-vam-v-mnohem-napovi-o-jakeho-brokera-se-jedna/