- Komerční sdělení-zpravy

Pergolu či přístřešek zvládnete sami

spot_img

Pergoly a přístřešky lákají k odpočinku v otevřeném prostoru s živou zelení. Investice není vysoká a jejich užitná hodnota neklesne ani po desetiletí používání.

Je úplně jedno, jestli bydlíte ve skromném domečku řadové zástavby s malým zatravněným dvorem, nebo váš obytný prostor přechází přes terasu do prostorné květinové zahrady. Kryté zahradní posezení lze přizpůsobit vašim možnostem a postavit jej na míru.

Pergola dýchá volností
Otevřená dřevěná konstrukce dokáže utlumit i ty nejsilnější sluneční paprsky. Obzvlášť v případě, pokud se rozhodnete pro její popínavý obrost, který potěší celoroční zelení, květinami či ovocem.

Čtěte také:

Poškozenou podlahu si opravíte i sami

Podmínkou je, aby zastavěná plocha nepřesahovala výměru 25 m2.
Není důležité, v jaké vzdálenosti od plotu přístřešek bude a ani to, jestli se rozhodnete postavit je s komínem na odvod kouře z grilu.
Konstrukce ze smrkového či jedlového masivu je hodnotnější alternativou ke stínící markýze. Ať už jde o samostatně stojící konstrukci, nebo o přístavek ukotvený o některou z obvodových zdí rodinného domu, společným znakem je chybějící střešní krytina.

Osnova z vertikálně osazených desek nebo hranolů láme sluneční paprsky, ale nebrání výhledu na oblohu či unikání kouře ze zahradního grilu.

Pergola má jednoduchou konstrukci a pro její chybějící krytinu není třeba brát zřetel na její únosnost. Sestává ze samonosného rámu ze stavebního smrkového řeziva, na který jsou ukotveny vertikální střešní lamely.

Zhotovení na míru z uskladněného materiálu nezabere více než den, pro nízkou hmotnost konstrukce nejsou nutné přípravy na její ukotvení. Důležité je ovšem ochránit dřevo fungicidním přípravkem a následnou bariérou z napouštěcího oleje či silnovrstvé lazury. Ohoblování řeziva dodává výslednému dílu punc preciznosti.

Za jednoduchou stavebnicovou pergolu pro svépomocnou výstavbu zaplatíte v řetězcích přibližně 400 eur, z materiálu z místní pily ji postavíte o třetinu levněji. Za dodávku s montáží počítejte s cenou od 600 eur nahoru.

Přístřešek zastíní oblohu
Pokud pergolu překryje střešní krytina, jedná se o přístřešek. Bez ohledu na to, zda bude pokryta průhledným akrylátem, cementovlákninovou krytinou, asfaltovým šindelem či taškou, konstrukční požadavky narůstají a spolu s nimi i cena. Zatímco užitná hodnota přístřešku je pevná, jeho estetika závisí na důmyslnosti jeho návrhu a sladění s okolím.

Souvislé překrytí musí udržet hmotnost sněhové nadílky, kotvení musí odolat náporovému větru a častou výbavou je i svod srážkové vody, jehož úkolem je zabránit rozbahnění bezprostředního okolí přístřešku. Konstrukce se různí a zatímco jednoduchý přístřešek kopíruje obdélníkovou pergolu, složitější může nést prvky zahradní besídky.

Typickým znakem je nadále úplná otevřenost konstrukce a pocit volnosti se odvíjí od použité krytiny a vnitřních povrchových úprav. Zatímco ošetřený dřevěný masiv ubírá světlo, bílý vymalovaný podhled a nosné sloupy natřené syntetickými či olejovými barvami vnášejí do přístřešku provensálské venkovské rysy.

Při přípravě podkladu je důležité nepodcenit kotvení, které má navíc oddělit dřevostavbu od zemní vlhkosti. Zatímco u sebemenšího přístřešku pro jednu zahradní lavičku oceníte ocelové zemní vruty ze silnostěnné pozinkované oceli, při větších výměrách byste měli využít betonové piloty s ocelovou objímkou ​​pro nosné trámy. Ty musí sahat do nezamrzající hloubky, aby je mráz v zimních měsících nevytlačoval vzhůru.

Jednoduchý přístřešek si postavíte svépomocí stejně jako pergolu. Za jednoduchý stavebnicový přístřešek z obchodu zaplatíte přibližně 600 eur, při dodávce na klíč s montáží se přiblížíte k osmi stovkám.

- Reklama -spot_img
spot_img

Redakce doporučuje

Články autora